W naszej pasiece pozyskujemy następujące rodzaje miodu: miód wielokwiatowy, akacjowy, lipowy, gryczany, nawłociowy.
Przepisy z miodem na: przeziębienie, serce, układ pokarmowy, układ moczowy, popękaną skórę, wzmocnienie organizmu.
Wiosenny miód wielokwiatowy, miód "tysiąca kwiatów" wytwarzany jest z nektaru kwiatów roślin kwitnących od marca do końca maja na łąkach,na polach uprawnych i w sadach. Dzięki takiemu pochodzeniu miodu wielokwiatowego uzyskujemy produkt spożywczy o bardzo bogatym składzie chemicznym.
Miód wielokwiatowy o barwie jasnokremowej bogaty jest w glukozę i fruktozę, zawiera dużo cennego krzemu i innych biopierwiastków. Duża zawartość glukozy i fruktozy to cenne źródło energii dla serca, osób osłabionych. Składniki te także wspomagają wątrobę. Miód ten zawiera ziarenka pyłku kwiatowego roślin kwitnących wiosną, dzięki czemu stosuje się go w leczeniu chorób alergicznych dróg oddechowych.
Zastosowanie: osłabienie fizyczne i psychiczne, wzmocnienie serca, alergie dróg oddechowych.
Czerwcowy miód wielokwiatowy, miód wytwarzany z dużym udziałem nektaru akacji, obficie w tym okresie kwitnącej. Kwitną również w tym okresie dające cenny nektar maliny, jeżyny, śnieguliczka, kruszyna i inne krzewy. Na łąkach kwitnie biała koniczyna, na obrzeżach pól uprawnych chaber bławatek.
Miód z akacją zawiera dużą ilość fruktozy, a także glikozydy, olejki eteryczne, alkaloidy, izoflawony. Przyspiesza regenerację błon śluzowych żołądka, wzmaga wydzielanie śluzu (osłania błonę śluzową żołądka przed kwasem żołądkowym). Działa moczopędnie, bakteriobójczo.
Zastosowanie: choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, zaburzenia przewodu pokarmowego, schorzenia nerek i dróg moczowych.
Miód lipowy pozyskiwany jest z kwiatów lipy. W mojej pasiece miód ten jest wzbogacony o nektar innych roślin kwitnących w tym okresie: koniczyna biała, śnieguliczka, malina, jeżyna i inne.
Miód ten o barwie jasnożółtej, zapachu kwiatów lipy, ma smak lekko ostry. W swoim składzie zawiera związki występujące w kwiatach lipy, jest bogaty w enzymy, związki eteryczne. Charakteryzuje się działaniem antybiotycznym, niszczy szkodliwe drobnoustroje, działa rozkurczowo, uspokająco, lekko moczopędnie.
Zastosowanie: przeziębienia, grypa, schorzenia dróg oddechowych, kaszel, stres, bezsenność, lekkie nadciśnienie.
Miód gryczany uzyskiwany jest z nektaru biało-różowych kwiatów gryki. Ma barwę brunatną, smak jego jest charakterystyczny, ostry. Zawiera typowe związki występujące w kwiatach gryki, dużo rutyny i jej pochodnych.
Miód gryczany zawiera szczególnie dużo fruktozy, jest bogaty w aminokwasy, enzymy, zawiera magnez, żelazo i inne cenne biopierwiastki, odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną.
Zastosowanie: zapobieganie i leczenie chorób układu krążenia, nerwica wegetatywna serca i żołądka, ochranianie i odtruwanie wątroby, niedokrwistość z niedoboru żelaza, wyczerpanie psychiczne, regeneracja organizmu. Sprzyja tworzeniu się kostnicy po złamaniach.
Miód nawłociowy wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru nawłoci. Największym źródłem tego miodu jest nawłoć kanadyjska, występująca coraz powszechniej na wszelkich nieużytkach. Miód nawłociowy smak ma łagodny, lekko kwaskowaty.
Miód nawłociowy ma działanie moczo- i żółciopędne, dlatego zalecane jest jego stosowanie w schorzeniach układu moczowego, żółciowego. Z względu na zawartość rutyny oraz kwertycyny przeciwdziała schorzeniom żył kończyn dolnych, poprawia bowiem ich ukrwienie. Stosuje się też miód miód nawłociowy w leczeniu ran i owrzodzeń.
Przepisy z miodem na: przeziębienie, serce, układ pokarmowy, układ moczowy, popękaną skórę, wzmocnienie organizmu.